Tebūnie TAIP !
 

Įvertinta Rojūnų dvaro pirtis

Foto žiūrėkite paspaudę šią nuorodą:

2011 m. kovo 26 d. įvertinta Aurimo Bezaro pirtis Rojūnų dvare.

Vertinimo komisijos nariai: tikrieji LPBD nariai – Giedrė Šileikaitė, Viktoras Katkus ir aš, Egidijus Žukauskas.
Prie vertinimo komisijos darbo stebėjimo prisijungė bičiuliai Jūratė ir Audrius Arlauskai bei Arvydas Ežerskis.
 

Šeimininkas Aurimas pasitiko tikrai svetingai – tik išlipus iš automobilio, kviečia prie stalo  
Karšta kopūstienė – puiki pradžia.
Užkandę ir atsigėrę arbatos einame apžiūrėti sodybos aplinką, pasigrožėti bundančia gamta, paragauti liepų pumpurų ir "įsižeminti" prieš pirtį.
 

Po pusvalandžio – visi į pirtį. Komisija pradeda darbą.
Pirmasis vienas iš svarbiausių kriterijų, pirties širdis - krosnis.
 

Krosnis: mūrinė, ugnis per akmenis principu pastatyta, o akmenis iškūrenami net iki rausvos šviesos spindesio.
Ir būtent čia (po senelio beržinių malkų) prieš 2 metus teko matyti susilydžiusius į krūvą krosnies akmenis.
Pakura iš priepirčio. Krosnis sumūryta iš dvigubų sienų, su ketine plokšte viršuje. Krosnis priglausta prie kamino.
Pastebėta, kad mūras dėl dvigubų sienelių neįkaista ir yra saugus. Ant krosnies pastatytas nerūdijančio plieno karšto vandens ruošimo "bakas".
Po krosnies iškūrenimo, nuo viršaus nuimamos ketinės rinkės ir per skyles pilamas karštas vanduo garui išgauti.
Krosnis urzgė kaip slibinas 

 
Plautai:
Dviejų lygių. Viršutinė dalis stacionari, apatinė slankiojanti, kad būtu patogu prieiti ir vanoti. Vanojimo (viršutinis) plauto aukštis patogus, ne per aukštas. Truputį siaurokas, norėtųsi dar bent 10 cm. platesnio. Apatinio (slankiojančio) plauto atrama irgi koreguotina, nes galima užkliūti esant pirties vyksmui garinėje. Ant plautų telpa du žmonės vanoti. Plautų lentų storis pakankamai stabilus. Plautai patogūs ir sėdėti, užlipti ir nulipti.


Garinė:
Garą garinėje lengva reguliuoti, jis pakankamai ilgai "kybo" tarp viršutinio plauto ir lubų. Ventiliacijai įrengtos dvi ertmės, viena medinėje sienoje viršuje, kita kamine. Jai komisijos nuomone irgi dar truputi reiktų korekcijos, nes vanojimo metu oras tarsi išretėjo.


Vanduo:
Vanduo į pirtį tiekiamas iš artezinio gręžinio. Vanduo švarus ir bekvapis. Garinėje yra karšto ir vandens tiekimo čiaupai. Pastebėtinas šalto vandens čiaupo mobilumas, nes jis įrengtas su 3 m. žarna, o tai puiku išplaunant pirtį, pilant vandenį į talpas ir pan. Duše yra ir šiltas ir karštas vanduo. Trapai grindyse įrengti garinėje, duše ir priepirtyje. Lauke – švarus Upytės upės tvenkinys – Ėriškių užtvanka dar vadinama.


Saugumas:
Grindys išklijuotos neslidžiomis plytelėmis, duše ir garinėje malonu stovėti ant medinių grotelių. Karštų metalinių paviršių nėra, jokio pavojaus nusideginti. Aštrių paviršių irgi nėra. Elektros instaliacija – tvarkinga.


Natūralumas:
Statinys, baldai, garinės apdaila yra medinė. Jokių tepalų, na gal ir duše reiktų kitų sprendimų, nes medis nuo drėgmės juoduoja.


Priepirtis-poilsio patalpa:
Priepirtis nedidelis, skirtas patogiai ilsėtis 3-4 žmonėms. Ant dviejų suolų galima atsigulti. Kiti du gulimieji suolai – lauko pastogėje.
Grindys šildomos. Yra langai į tvenkinį, sodybą. Yra stalas. Pažymėtina, kad rūbams įrengta spinta, kurioje jie išlieka nesudrėkę.


Prausykla:
Prausyklos praktiškai nėra, tad praustis bei atlikti šlapias pirties procedūras galima pačioje garinėje bei persilieti duše.
Aplinka prie pirties:
Pirtis stovi atokiau nuo sodybos, netoli tvenkinio. Kraštovaizdis puikus, pašalinių garsų nėra, privatumas užtikrintas. Norėtųsi lieptelio į tvenkinį.


Svetingumas:
Šeimininkas rūpinasi pirtimi, priežiūri ją. Čia yra ir geriamojo vanduo, arbatos, vantų. Malonu susitikti su tikru pirties žinovu, nes Aurimas puikiai valdo ne tik lėktuvo "šturvalą", vantas, bet yra ir šiltas žmogus.
 

Po komisijos narių pirties įvertinimo lentelių užpildymo, skelbiamas skirtų taškų suma. 111 taškų – tai "Labai gera pirtis".

Sveikiname Aurimą!

 
 
 
 
Parašykite
Paskambinkite
Apie