Lietuviškos pirties bičiulių draugija
                                                           Pirtyje tiesa !

Vantų rišimo šventė Panevėžyje 2013 rugpjūtis

Valstybės dieną keli Lietuviškos pirties bičiulių draugijos nariai iš Trakų, Kėdainių ir Vilniaus pažymėjo Vantų rišimo šventėje Panevėžio raj. Šeškų kaime. Šventėje dalyvavome Panevėžio pirties partijos (PPP) kvietimu.
Toliau kaip viskas buvo…

Į šventę išsiruošė Ramunė, Jūratė, Audrius, Romualdas ir Egidijus, sutarėme nuvažiuoti į vantų rišimo šventę.

Išaušus mindauginių saulėtam šeštadieniui, į Pirčiuko raudoną žirgelį „Ford“ pakrauname Jaroslavo paskolintą pirtį „Mobiba“ ,sukrauname plautus, samovarus, pavėsinę, malkas, vandenį, pirtines priemones ir vaišių. Gerai kai mašina talpi, nes daiktų prikrauname iki stogo. Vykstame į Panevėžį plačia automagistrale per saulėtus klonius, žaliuosius miškus ir kvapnias pievas, kad net mūsų žirgelis ožiuotis pradeda, matyt sustoti nori :). Kažkas su degimu,- konstatuoja Pirčiukas. Bet mašiniukas paragintas užsiveda ir mes jau prie Panevėžio, Šeškų kaime. Graži vieta, 3 ha tvenkinys, pieva, miškas – čia vyks PPP organizuojama kasmetinė vantų rišimo šventė. Šiek tiek paklaidžioję, randame keliuką per privačią sodybą tvenkinio link. Čia mus pasitinka didžiulis šventės plakatas. Pievos vidury – balta pavėsinė, prie tvenkinio – pirtis ir besiruošiantys keli vyrai. „Laba diena“,- sveikinamės su Broniumi ir Aliumi. „O kur sekretorius Laimutis?“ „Jis gimdykloje pas žmoną, sūnaus susilaukė“, – šypsosi vyrai. 
Pasilabinę kuriame bičiulių pirties kiemą. Štai ir Audrius su Jūrate nuo Kėdainių atrieda. Po pusvalandžio prie tvenkinio jau stovi mūsų pirtis palapinė, pavėsinė ir rūksta samovaro dūmas, arbata pasivaišinti vilioja. 
O čia ir šventės atidarymas, – susirinko PPP nariai, svečiai. Muzikantai užtraukia maršą. Pakeliama vėliava, sugiedamas PPP himnas „Viens, du, trys, tik gera pirtis…“ ir šventės staigmena – naujas pirties maršas pagal itališką melodiją „Bela, čiau“. 
Pirmininkui nuo draugijos įteikiu padėką už viešnagę „Pirties dienoje 2013“, palinkiu toliau rūpintis pirties reikalais Panevėžio krašte ir pabandyti atrasti lietuvišką pirtį iš naujo. Po oficialiosios dalies, padėkų ir dovanų, šventės vyr. teisėjas skelbia žinią – vantų rišimo varžybos prasideda. Per pusę valandos turime surišti po vantą. Visi pažyrame į pamiškę, skiname šakeles ir kaip kas mokame, rišame vantas. Po pusvalandžio ant tvoros pakabinama 21 vanta. Teisėjas pakviečia po vieną prie savo susirištos vantos bei paprašo ją pristatyti publikai. „Molonioji“, „Kvapnioji“, „Baudžiančioji“, „Sveikatinančioji“, „Klasikinė“ ir pan“. Po pristatymo, teisėjas skelbia žinią, kad rezultatus galime jau pasižiūrėti internete www.seskumiskas.lt  
Visi su gera nuotaika sėdamės prie stalo, kur mūsų laukia Alius su didžiuliu katilu ant laužo virtos žuvienės. Be žuvies, sriuboje plaukioja devynios žolės, daržovės ir įvairūs prieskoniai, kuriuos žino tik gerbiamas virėjas. Tikrai skanu. Miela moterėlė pasiūlo kiekvienam po didžkukulį. O kur raugintos šventagaršvės, marinuoti kiaušiniai, beržų sula, gira, žuvis ir kitos stalo gėrybės. Visi jaučiamės kaip giminės suvažiavime, daug kalbų, juoko, muzikos. O kada pirtis?
Dabar teisėjas kviečia į virvės traukimo varžybas, po to einame į linksmąsias estafetes, mėtome pasagas į taikinį. Gerai apšilę varžytuvėse artėjame pirčių link. Vieną pirtį įkūrė panevėžiečiai šlaite su akmenų krūsnimi, kitą – mes. Sąžiningai atvanojam tryse 16 kūnelių, Jūratė atitarškina vytelėmis interesantus, o prie Ramunės kaukių buriuojasi moterėlės. „Gydykite mane“- viena nebelaiko emocijų :). 
Vakare sukrauname mantą į mašiniuką, degame deglą ir sudainuojame atsisveikindami „Šių naktį per naktį“. Dėkui organizatoriams. Po nakvynės, ryte prigriebiame du PPP narius karaimus iš Trakų ir namo. Deja, Pirčiuko žirgelis matyt per naktį velnių priėdė – galutinai užspringo likus vos 40 km iki Vilniaus. Nieko tokio. Įsodinę karaimus į autobusą, skambiname bičiuliams gal galėtų bent šlapią pirtį, kitus daiktus paimti. Arvydas E. nuo Avižienių su priekaba surenka daiktus, tralas nuveža pavargusį žirgelį iki serviso, o Pirčiukas gyvas ir sveikas pristatomas į Žydkaimį. 
Tiek žinių ir įspūdžių.

Kelionės moralas. PPP nariams pirtis puiki priemonė pabendrauti ir pasidalinti gera nuotaika. Tačiau nepatrukdytų ir šiek tiek įgūdžių bei žinių. Parodėme, apmokėme, ir, tikėkimės, toliau gražiai bendrausime. PPP atstovai kviečiami profesionalių procedūrų išmėginti pas Pirčiuką. O bičiulis bičiulio bėdoj nepaliks, net kai ir žirgelis pavargsta…
Dėkui visiems buvusiems, padėjusiems ir skaičiusiems.