Lietuviškos pirties bičiulių draugija
                                                           Pirtyje tiesa !

LPBD sąskrydis ir Žemaitijos Pirties diena 2013-09-20

Filmą apie šventę galite peržiūrėti paspaudę nuorodą (Video parengė Vytautas Katkus): 


 

Noriu padėkoti visiems draugijos nariams prisidėjusiems prie pirmosios "Žemaitijos pirties dienos" organizavimo.
Kaip, kad sakė vienas amerikietis pabuvojęs šventėje – niekas lyg ir nevadovauja, bet viskas vyksta tarsi savaime, tad jausmas nuostabus.

Nors rudeninis sekmadienio oras ir nelepino šventės dalyvių, sėslieji  žemaičiai būriais į renginį netraukė, visgi pirmoji šventė įvyko sklandžiai ir su pilna programa. Pagrindinė jos naujiena, vinis – tik šeštadienio popietę baigta statyti didžiulė šiaudinė pirtis. Joje ant plačių plautų susėda apie 60 žmonių. Pirties viduryje – Ramūno R, mūryta "ugnis per akmenis" krosnis. Tiesa daugelio patyrusių pirtininkų nuomone krosnis yra per maža, reiktų didinti jos akmenų įkrovos kiekį.

Daugelis į "Angelų malūną" suvažiavo dar penktadienio vakarą ar šeštadienį iki pietų. Smagu kai visi pasidaliję darbus puolėme ruošti šventės sektorius. Moterys su žolininkės pagalba sukūrė gražias skulptūrėles iš šieno, virė moliūgų sriubą talkininkams, puošė aplinką. Vyrai statė pirtis, pavėsines. Labai šauniai prie darbelių prisidėjo ir mūsų jaunimas Jokūbas, Petras ir Povilas – surišo šiaudinį ožį lygiadienio ritualui, pjovė šakeles ir padėjo kur reikėjo.

Po pietų į šventę atvyko latviai, rusai, ukrainiečiai, estai. Nudirbę pagrindinius darbus, sudalyvavome nuotaikinguose pirtininkų sąskrydžio žaidimuose, kuriuos suorganizavo Saulius T. iš "Ūpo". Vėliau Antanas B. pavedžiojo visus po nuostabios gamtos apylinkes. Trasos gale – krikštijamųjų užduočių punktai. Vakare įvyko šiaudinės pirties bandymas, šventinimas ir naujųjų draugijos narių krikštynos.

Sekmadienio ryte visi kaip bitutės ruošiamės svečių atvykimui. Didžioji palapinė muzikantams ir šventės atidarymui, pirčių slėnis su 6 pirtim, masažuotojų stiklinė veranda, pirties konferencijos salė, prekybininkų takas – viskas puikiai sudėliota. Šaunuoliai malūno šeimininkai Giedrė ir Ričardas Rasiukai  su renginio koordinatore Ramune Ž. – viskas  gerai apgalvota.

Renginio atidarymo metu sveikinimo žodžius išsakė Telšių rajono meras, svečiai ir šeimininkas. Vėliau įvyko liaudiškos muzikos koncertėliai, skambėjo bardo nuo Telšių dainos.
Po atidarymo – prasidėjo pirtys su savo programomis ir kiti numatyti dalykai. Konferencija praėjo aukštame lygyje – įspūdžiais dalijosi mūsų vicepimininkas Vaidotas P.  Ypač dėkui Zigmui N. už paruoštą pranešimą apie Žemaitijos regionų viešąsias pirtis. Pirties slėnyje įvyko šiaudinės pirties programos "Vanoja čempionai", "Vanoja žemaičiai", "Moterų pirtis". Garo nors ir negausiai – užteko, nes pačiam teko saugoti krosnį Pirtyje jurtoje Liudas P, Saulius S.  su Eriku ir Romuku šildė pirčiuolius. Mantas V, "Mobiba" pirtyje vanojo, Romualds L. iš Latvijos savo mobilioje pirtyje alaus procedūras atlikinėjo. "Angelų malūno" pirtyje darbavosi Viktoras K, Arvydas E, Vladas J, Edita V. Masažuotojų verandoje – Antanas ir Romas B, Vida J, Arūnas J, Ingrida K, ir kiti. Visus tikrai sunku suminėti. Visi esame tikri šaunuoliai.

Linkiu ramios darbo savaitės ir iki šiltų susitikimų!

  Ir aš ten buvau, vantos lapo neragavau, per sidabrinį krepšinio lietų namo vakare važiavau, radiją klausiau